Marka osobista i nieruchomości, czyli jak zbudować wizerunek eksperta w 2021 roku

Personal branding, czyli budowanie marki osobistej w dzisiejszym świecie to już nie kwestia wyboru, co po prostu konieczność. Szczególnie po krytycznym roku 2020, w którym niemal cały świat, w tym branża nieruchomości, przestawił się na działania online. Szybko okazało się, że także w biznesie najwięksi gracze używają narzędzi do budowania marki osobistej, a ci, którzy odrobili pracę domową wcześniej, wysunęli się na prowadzenie. Profesjonalne zarządzanie swoim wizerunkiem to jedno z najpotężniejszych narzędzi biznesowych XXI wieku, szczególnie w perspektywie tak szybko zachodzących zmian. Rok 2020 dobitnie pokazał, że online jest siłą nowoczesnego biznesu i to tu trzeba zaznaczyć swoją obecność – także profesjonalnie. Zacznij 2021 nowym otwarciem, jakim będzie świadome budowanie własnego wizerunku na tak dobrze Ci znanym rynku nieruchomości.

Ale zacznijmy od początku. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest marka osobista. Autorem pojęcia jest Tom Peters, który w wydanej w 1997 roku publikacji The Brand Called You zebrał stosowane od lat praktyki w jeden szyld pod tą właśnie nazwą. Peters pisał, że każdy może być dyrektorem generalnym swojej marki osobistej.
Dziś personal branding najprościej byłoby opisać jako proces świadomego kreowania cech, które Cię wyróżnią na tle innych osób działających w branży.

Z zalet budowania swojej marki osobistej korzystają dziś nie tylko ludzie mediów, ale przede wszystkim ludzie biznesu, profesjonaliści, którzy mają otwarty umysł na nowoczesne zarządzanie swoim wizerunkiem i traktują go w kategoriach marketingowych.

Jeśli ciągle masz wątpliwości, jak się zabrać za budowanie własnej marki osobistej, jeśli boisz się, że wchodzisz na teren, gdzie inni sobie już świetnie radzą, albo jeśli nie wiesz, czy jest Ci to w ogóle potrzebne, bo przecież nieruchomościami obracasz w tzw. realu, w 4 prostych krokach pokażę Ci, dlaczego warto i jak się odnaleźć w tym procesie.

1. Zdefiniuj swoje Dlaczego?

Jak już wyżej zaznaczyłam, świadome budowanie marki osobistej w nieruchomościach, z czasem spowoduje zbudowanie solidnego fundamentu, o który oprzesz swoją pozycję jako inwestora. Pamiętaj jednak, że musisz działać strategicznie. Zarządzanie marką własną to złożony proces, który należy dokładnie zaplanować. Najlepiej, jeśli najpierw odpowiesz na pytanie Dlaczego to robię? Dlaczego branża nieruchomości to mój konik i dlaczego jestem w tym dobry? Co mogę dać od siebie ludziom jako inwestor? Jakimi wartościami się kieruję? Co sprawia, że jestem autentyczny? Kto jest odbiorcą moich inwestycji?

Przemyślany personal branding pozwoli Ci nie tylko na zdobycie rozpoznawalności w środowisku innych inwestorów. Silna marka osobista będzie dla Ciebie dźwignią do budowy solidnej pozycji w branży nieruchomości, co następnie przełoży się na większą stopę zwrotu z podejmowanych inwestycji.

2. Eksponuj to, co najważniejsze

Dążysz do tego, aby inni kojarzyli Cię z Twoimi talentami, imponującymi inwestycjami czy wypracowanymi kompetencjami specjalisty na rynku nieruchomości. Jesteś ekspertem w tym, co robisz, masz wiedzę na tematy niszowe lub takie, na które jest zapotrzebowanie – wykorzystaj to.

Eksponuj cechę, która Cię wyróżnia. Podkreślaj ją w kanałach social media, w nagraniach video, w rozmowach z kontrahentami. Niech ta cecha rozgości się na dobre i będzie Twoją wizytówką, Twoim lejtmotywem, który nieustannie przewija się w komunikacji z grupą docelową. Dbaj o spójność w kanałach, za pomocą których komunikujesz się z odbiorcą. Przykładaj uwagę do tego, by treści, które publikujesz były nasycone w angażujące i merytoryczne treści. Nie ulegaj obawie, że będziesz “wychodzić ludziom z lodówki”. Dzielisz się wiedzą, merytoryką, która broni się sama w sobie. Obracasz się wśród osób, które są zainteresowane tą samą dziedziną, nie bój się być widocznym i charakterystycznym.

Co ważne: zbuduj sobie swoją własną niszę. Jeśli Twoim konikiem są inwestycje w nietypowych miejscach, jeśli specjalizujesz się w tematyce home stagingu lub działasz w segmencie premium – mów o tym. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, na czym budujesz komunikację z grupą odbiorców, masz całkowitą kontrolę nad tym, co i kiedy umieszczasz.

3. Odwołaj się do emocji

Działasz na rynku nieruchomości, zapewne więc niejednokrotnie zdążyłeś się przekonać, że w tej branży faktor human to human jest szczególnie ważny. Ludzie ufają drugiemu człowiekowi, nie cegle. Tam, gdzie w grę wchodzą duże inwestycje, duże pieniądze, zaufanie jest bardzo ważne. Philip Kotler, autor podręczników z dziedziny marketingu, pisał, że prawdziwie silna marka oferuje korzyści nie tylko na poziomie racjonalnym, ale również emocjonalnym. Osadź swoją markę na tych dwóch fundamentach: odwołując się do kompetencji oraz wzbudzając zaufanie i pozytywne skojarzenia. Pamiętaj, marka osobista to obietnica: profesjonalizmu, kompetencji, ale także pewnych emocji, wśród których najważniejszą jest zaufanie.

Głównym produktem (tak, celowo użyłam tego słowa), który reklamujesz jesteś Ty sam. Spraw, by klient, gdy chce się dowiedzieć, jaka jest struktura popytu w odniesieniu do poszczególnych nieruchomości, w pierwszej kolejności myślał o Tobie.

4. Networking, czyli siła kontaktów

Jeśli marka osobista, którą świadomie i strategicznie kreujesz w sieci, stanie się silna, pomoże Ci to łatwiej budować kontakty biznesowe także w środowisku offline. Gdy zaczniesz być widoczny, zaznaczysz swoją obecność na mapie, ludzie stopniowo zaczną Cię zapraszać do udziału w konferencjach branżowych, do wygłaszania prelekcji, prowadzenia szkoleń, które dodatkowo będą znakomitą okazją do poszerzania strefy wpływów. Branżowy networking jest bardzo ważny. Dzięki aktywnym kontaktom, zaczniesz czerpać korzyści w oparciu o siłę rekomendacji. Mądry networking pozwoli Ci zbudować nie tylko skalę działań, ale i prestiż. Kontakty biznesowe to bardzo silne narzędzie, bez niego trudno osadzić się na stałe w branży.

Na sam koniec, pamiętaj: budowanie silnej marki osobistej na rynku nieruchomości to działania, o których powinieneś myśleć w długim horyzoncie czasowym. To inwestycja, której stopa zwrotu nastąpi za pewien czas. Pozwoli Ci wypracować w głowie dystans, dzięki któremu spojrzysz na swoje działania zawodowe z lotu ptaka, mogąc je nieustannie weryfikować. Da Ci także dostęp do wiedzy, które cechy cenią w Tobie ludzie i co wpływa na Twoją reputację.
Szczerze namawiam Cię do tego, by na mapie postanowień w roku 2021 umieścić świadomy personal branding. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, niech przemówi do Ciebie fakt, że jeśli odpuścisz sobie ten aspekt, wkrótce może się okazać, że zostajesz z tyłu i giniesz z mapy osób liczących się w branży.

Masz pytania?

Jestem do Twojej dyspozycji.
Wystarczy, że napiszesz.

Umów się ze mną na kawę, porozmawiamy o Twoim biznesie i w jaki sposób mogę Tobie pomóc.